پرسش‌ها و پاسخ‌ها

شما می توانید از طریق صفحه مشاوره به آدرس زیر اقدام به پرسش‌های خود بفرمایید.
آدرس

برادر عزیز ! ساعات شرعی ای که انسان بر اساس آن نماز می گذارد می بایست طبق افق همان مکانی باشد که در آن نماز گزارده می شود . یعنی اگر در انگلیس هستید طبق افق انگلیس و اگر در بن هستید طبق افق بن . چرا که ظهر و طلوع و غروب خورشید همگی در نسبت با مکانی هستند که شما در آن نماز می گزارید .
با تشکر از تماس شما ، زمان نماز شب از نیمهء شب تا اذان صبح می باشد و هر چه به اذان صبح نزدیک تر باشد فضیلتش بیشتر است .
از نظر اسلام شنا كردن چه براي دختران و چه براي پسران نه تنها ممنوع نيست بلكه به آن سفارش و تأكيد شده است و حتي پيامبر اسلام (ص) توصيه مي كند كه به فرزندان خود شنا بياموزيد. تنها چيزي كه در اسلام راجع به اين مسأله وجود دارد اينست كه شناي پسران و دختران به صورت مختلط و با همديگر – به اينصورت كه بدن دختر يا زن در معرض ديد نامحرم قرار نگيرد.بنابر اين با رعايت اين شرط يعني مثلاً وجود ساعتهايي كه اختصاصاً براي زنان و دختران است يا استخرهاي اختصاصي بانوان، نه تنها ممنوع نيست بلكه چنانكه گفته شد به عنوان يك ورزشِ مورد تأكيد اسلام بسيار خوب و شايسته است.اصطلاحاً سنِّ تميز – يعني سنّي كه دختر قدرت تشخيص خوب و بد را دارد - مي باشد و معمولاً اين سنّ براي 6 تا 7 سالگي به بعد مي باشدازم به ذكر است كه اين حكم هم مانند حجاب يك حكم شرعي و ديني است و همانطور كه حجاب به معني پوشانيدن مو در همه جا و نزد همهء اشخاص نيست، پوشانيدن بدن برهنه نيز در شرايطي كه در معرض ديد نامحرم باشد لازم مي باشد و اين ربطي به ممنوعيت شنا ندارد.
براي نماز مغرب خير نمي شود دقيقاً همان زمان اهل سنت را وقت نماز قرار داد زمان نماز مغرب در فقه شيعه اندكي ديرتر از وقت برادران اهل سنت است. چون آن عزيزان به غروب آفتاب نماز مي خوانند و ما به مغرب و فاصلهء ايندو حدود 15 دقيقه است. بله اگر فاصلهء اذان گفتن تا نماز خواندن به طور طبيعي تقريباً 15 دقيقه طول كشيد، مي توان در آن هنگام نماز خواند. ولي در زمان غروب آفتاب نه وقت نماز مغرب است و نه وقت افطار. ان شاء الله موفق باشيد و خداوند شما را در سلامت معنوي محفوظ دارد.
4 سوره، سجدهء واجب دارد سورهء 32 قرآن (سورهء سجده)، سورهء 41 قرآن: (فصّلت)، سورهء 53 قرآن (سورهء نجم) سورهء 96 قرآن (سورهء عَلَق). به هنگام تلاوت قرآن وقتي به آيه هاي مشخص شدهء اين سوره ها رسيديد، پس از خواندن آيه يا شنيدن آن كه فرد ديگري تلاوت كرد بايد بعد از اتمام آيه سجده كرد (به عنوان مثال بعد از پايان آيهء 15 از سورهء سجده) بنا به فتواي اكثر مراجع اگر آيه هاي خاص سجده از ضبط صوت يا تلويزيون پخش شد لازم نيست كه سجده كنيم مگر آنكه برنامه پخش زنده باشد كه مثل بلندگو مي شود و پس از شنيدن بايد سجده كرد. شكل سجده كردن مثل سجدهء نماز است و براي سجدهء واجب همينكه پيشاني را به قصد سجده براي آيهء واجب السجده بر زمين بگذاريد كافيست ولي مستحب است كه ذكر هم بگويد. حداقل ذكر: «لا اِلهَ الاّ الله حقّاً حقّاً» است يا هر ذكري كه مي توانيد مثل «سبحان الله» و «الله اكبر» مانعي ندارد. در ضمن در مورد سوره هاي سجده بايد توجه داشت كه به هنگام جنابت و يا حيض (در زنان) خواندن حتي يك آيه از اين 4 سوره حرام است، حتي اگر بسم الله الرحمن الرحيم به نيت يكي از اين سوره ها باشد.