انتشار كتابی درآلمان درباره یك روحانی شیعه

موسسه فرهنگی انتشاراتی هانس  شیلر در برلین كتاب " اسلام و اروپا " را منتشر ساخت . این كتاب از سخنرانی ها ، مصاحبه ها و پیامهای آیة الله سید عباس حسینی قائم مقامی رییس سابق مجلس شیعیان آلمان در طول دوران حضور در آلمان می باشد.

پروفسور ادو اشتاین باخ محقق و شرق شناس مشهور آلمانی در مقدمۀ مفصل خود بر این كتاب به تشریح آرای علمی قائم مقامی و نقش او در معرفی چهرۀ عقلانی و معتدل اسلام به جامعه اروپایی- آلمانی پرداخته است.

وی معتقد است : " قائم مقامی توانسته در ضمن یك الهیات فلسفی و سیستماتیك الهیات گفتگو و همگرایی را طراحی نماید و بدین وسیله كوشیده است تا از ورای تبلیغات و تفسیر های منفی ای كه با هدف اسلام هراسی صورت می گیرد چهره واقعی تری از مسلمانان در جامعۀ اروپایی ارائه دهد و این كه « اسلام نباید به صورت یك پدیده وارداتی و یك میهمان در جامعه اروپایی تلقی شود و مسلمانان نیز همچون سایر اعضای جامعه باید شهروندانی برابر و با حقوقی یكسان دیده شوند »  یك نكته راهبردی و كلیدی در تمام مواضع قائم مقامی در طول این سالهاست.

این محقق معروف آلمانی با اشاره به سخنرانی پاپ بندیكت شانزدهم در سپتامبر 2006 در آلمان می نویسد : " قائم مقامی چنان مواضعی در مورد اسلام را  یك تهمت خشونت آمیز میداند و در برابر پاپ مشخص می كند كه عقل و عقلانیت یكی از اصول زیر ساختی اندیشه اسلامی است و همچنین آنچه كه به عنوان جنگ مقدس به مسلمانان نسبت می دهند ، یك « ایدۀ قرون وسطایی است و اصلاً ربطی به اسلام و موضوع جهاد و دفاع ندارد. از نظر قرآن جنگ و خونریزی یك پدیدۀ نفرت بر انگیز و غیر انسانی است. »

اشتاین باخ ، موج آفرینی و شوك بوجود آمده از ایده ها و اندیشه های این روحانی شیعه در محیط اروپا را به سنگ بزرگی تشبیه می كند كه شجاعانه در یك آب  نا آرام انداخته می شود. این كتاب كه بیش از چند ماه از انتشار آن نمی گذرد بازتابهای قابل توجهی خصوصاً در میان نخبگان و محافل علمی و آكادمیك منطقۀ آلمانی زبان اروپا ( آلمان ، اتریش و سوئیس ) داشته است.رئیس جمهور آلمان ، رییس دانشگاه هامبورگ ، دانشگاه زوریخ سوییس ، نخست وزیر ایالت هامبورگ ، سر اسقف كلیسای كاتولیك ، نمایندگی فرهنگی اتریش از جمله كسانی هستند كه پس از انتشار این كتاب واكنش نشان داده و موضوعات مطرح شده در آن را قابل توجه دانسته اند.

یاد آور می شود مشاركت در تاسیس كمیسیون مشترك رهبران ادیان جهانی و رهبران اتحادیه اروپا در مقر این اتحادیه (بروكسل) ، تاسیس اتحادیه اروپایی علماء و روحانیون شیعه ، بنیانگذاری و ریاست نخستین مجلس عالی شیعیان آلمان وارائه دهها سخنرانی در دانشگاهها و موسسات علمی از جمله فعالیتهای آیة الله قائم مقامی می باشد.


واکنش رئیس کمیسیون اروپا در تازه ترین واکنش ها به کتاب «اسلام و اروپا» که پیرامون فعالیتهای  سید عباس حسینی قائم مقامی در آلمان منتشر شده است ، خوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اروپا در اظهار نظری رسمی به بهانه انتشار این کتاب ؛ نقش قائم مقامی در ایجاد فضای گفتگوهای دینی در اروپا را «مهم و فوق العاده» توصیف کرد . خوزه باروسو که قدرتمند ترین مقام رسمی کمیسیون اتحادیه اروپا است با یادآوری تشکیل اجلاس مشترک  رهبران ادیان جهانی و مقامات اتحادیۀ اروپا در
بروکسل گفت : « نقش ایشان در تحقق اجلاس مشترک رهبران دینی و رؤسای اتحادیۀ اروپا در می 2007 بسیار ارزشمند و مؤثر بود .» وی افزود: « همگرایی و تفاهم شهروندان مسلمان اروپایی ، آرزوی مشترک همۀ ماست و همانطور که قائم مقامی  گفته است گام مهمی در این مسیر برداشته شده ولی ما می دانیم که این یک فرایند طولانی است که همگان باید در آن سهم ایفا نمایند چرا که این مساله یک فرایند ایستا نیست که عده ای خاص آن را مدیریت کنند بلکه یک فرایند پویا است که با ید به تدریج پیش برود.»

همچنین در یک واکنش دیگر کاردینال له من  رهبر پر نفوذ کاتولیکهای آلمان نیز در اقدامی کم سابقه در اظهار نظری مکتوب از انتشار آراء و نظرات قائم مقامی استقبال کرده است .