برگزاری اجلاس سوم اتحادیه با موضوع :

نقش عالمان اسلامی در تبیین اعتدال و عقلانیت دینی و توسعه همزیستی جهانی

به گزارش وب سایت رسمی اتحادیه اروپایی علمای شیعه در اروپا ؛ درپی تصویب هیئت رئیسه این اتحادیه ، سومین اجلاسیه عمومی اتحادیه به منظور تبادل نظر و تصمیم گیری پیرامون برنامه های جاری و فعالیتهای دینی در روزهای 13 و 14 اردیبهشت 1393 (برابر با سوم و چهارم می 2014) در آلمان (محل مرکز اسلامی هامبورگ – مسجد امام علی (ع))- برگزار خواهد شد. موضوع ویژه این اجلاس «نقش عالمان اسلامی در تبیین اعتدال و عقلانیت دینی و توسعه همزیستی جهانی» اعلام شده است.


در اطلاعیه ای که از سوی آیة الله سید عباس حسینی قائم مقامی رئیس اتحادیه و نماینده هیئت موسس و آیة الله رضا رمضانی (مدیر مرکز اسلامی هامبورگ) به عنوان رئیس عالی کمیته اجرائی اجلاس سوم صادر گردیده آمده است:
"درشرایطی که افراطی گری بیش از هر زمان دیگری صلح و دوستی جهانی را تهدید می کند، عالمان وصاحب نظران دینی می توانند با تبیین و معرّفی «الهیات صلح» سهم خود را در تثبیت و توسعه «وحدت جوامع انسانی» و جایگزینی «گفتگو» به جای «خشونت» ایفا نمایند. از این رو، با توجّه به مفاد اساسنامه و وظایف اتحادیه، موضوع اجلاس سوم «نقش عالمان اسلامی در تبیین اعتدال و عقلانیت دینی و توسعه همزیستی جهانی» اعلام می گردد."
یادآور می شود اتحادیه اروپایی علمای شیعه تنها تشکل رسمی و سراسری شیعیان در اروپاست که قانونا در ارتباط با مرجعیت شیعه قرار دارد و مجاز به فعالیت و عضوگیری در سراسر اروپا می باشد. این اتحادیه درسال 2004 به همت و پی گیری آیة الله حسینی قائم مقامی و مشارکت روحانیون و علمای شیعۀ بیش از 16 کشور اروپایی تشکیل گردید و پروسه تصویب و تکمیل مراحل و ارکان قانونی آن 5 سال بطول انجامید. از ابتدای تأسیس تاکنون آیة الله حسینی قائم مقامی ریاست و حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید محمد ناصر تقوی جانشینی ریاست اتحادیه را برعهده دارند. علاوه بر این اعضای نخستین هیئت رئیسه به عنوان اعضای دائمی " هئیت مؤسس " و نخستین رئیس اتحادیه نیز به عنوان رئیس و نماینده قانونی هیئت مؤسس به شمار می آیند .
 

لینک منبع خبر :

http://fa.ieus.de/news/166