یادآوری :

 "مرزها و معیارهای دینداری و بی دینی" مجموعه درس ـ گفتارهای آیت اله سید عباس حسینی قائم مقامی است که در دهه نخست محرم امسال (1393) ارائه شده است. "معیار های دینداری و دین شناسی" موضوع چندین درس ـ گفتار استاد در محرم های چند سال اخیر می باشد که همه آنها در با هم در ارتباطند. بنابراین بهره مندی کامل از این مجموعه ، در کنار هم ممکن خواهد بود. اما به دلیل درخواست فراوان علاقمندان، از شب اربعین حسینی فایل صوتی مباحث محرم امسال، جهت استفاده کاربران بر روی سایت قرار خواهد گرفت. انشاءالله به زودی متن کامل آن به صورت کتاب منتشر می گردد.

* * * * * * * * * * * * *

جلسه اول: شب چهارم محرم


در تکمیل بحث‌های سه ـ چهار سال اخیر که به تناسب این ایام داشتیم ، امسال نیز مناسب دیدم که بحث آفت‌های دینداری را مطرح کنم تا ببینیم که مرزهای دینداری و بی دینی چیست؟

رویارویی ابا عبدالله ‌الحسین علیه السلام نه با کافران بود نه با مشرکان، بلکه با گروهی از دینداران بود. آن هم نه دینداران عادی و معمولی، دیندارانی که همگی خودشان را بندگان برگزیده خداوند می دانستند و به قصد قربت به جنگ با امام حسین (ع) آمدند!

حال در برابر دو گروهی که ادعای دینداری و حقانیت تام دارند، تکلیف مردم و عامه دین داران چیست؟ چه راهی برای داوری وجود دارد؟ اصولا چرا در بستر دین چنین وقایعی روی می‌دهد؟

 

هدف از این درس گفتارها پاسخ یابی این پرسش های مهم است.